Projekty

Robotic Arena

Największym i najważniejszym projektem Koła Naukowego Robotyków KoNaR jest coroczna organizacja zawodów robotycznych na Politechnice Wrocławskiej. Czytaj więcej…

Projekty

Zbiór flagowych projektów wykonanych przez członków koła naukowego KoNaR. W kategorii znaleźć można opisy konstrukcji zarówno rozwijanych do dzisiaj jak i robotów archiwalnych.

Aktualnie rozwijane projekty

Poniżej znajdziecie listę prowadzonych obecnie w kole projektów oraz narzędzia i oprogramowanie, jakie jest w nich wykorzystywane.

Standardowo wykorzystywane oprogramowanie:

 • Kontrola wersji
  • Git
 • Projektowanie układów elektronicznych
  • KiCad
  • Autodesk Eagle
  • Circuit Maker
 • Projektowanie elementów mechanicznych
  • Autodesk Inventor
 • Symulatory
  • V-REP
  • Gazebo

Mikrokontrolery

 • STM
 • ATmega
 • Freescale (NXP)

Balbina
Projekt zakłada przebudowę robota społecznego Balbina, stworzenie nowego oprogramowania pozwalającego na nawiązanie prostej rozmowy z robotem i aplikacji, która ułatwi animowanie robota (zarządzanie manipulatorem i matrycami diodowymi).
Wykorzystywane techonologie: C, Python, C++ (Qt)

Chrząszcz
Chrząszcz jest projektem autonomicznej platformy mobilnej rozwijanym pod kątem pracy poza znanym środowiskiem laboratoryjnym, o funkcjonalnościach zgodnych z założeniami klasy RoboMagellan. Zakłada on samodzielną eksplorację dynamicznego, otwartego terenu wykorzystując szeroką gamę sensorów, w skład której wchodzą m.in. GPS, kamera stereowizyjna, matryca sonarów ultradźwiękowych oraz czujniki służące odometrii.
Wykorzystywane techonologie: C (STM32 HAL), C++ (np. Qt), Python, ROS, Bash, Gazebo

Humanoid
Projekt zakłada stworzenie robota humanoidalnego zdolnego do występowania w konkurencjach Humanoid Sumo i Sprint oraz oprogramowania ułatwiającego sterowanie i zapisywanie ruchów.
Wykorzystywane techonologie: C++ (Qt), C (STM32 HAL)

KonarBoty
Założeniem projektu jest skonstruowanie minimum 4 identycznych konstrukcyjnie robotów kategorii Minisumo dla celów pokazowych.
Wykorzystywane techonologie: C (STM32 HAL)

Kostka przeznaczenia
Interaktywna kostka pozwalająca na kolejny stopień automatyzacji w grach planszowych. Na podstawie wewnętrznych czujników sama orientuje się ile oczek na niej wypadło i bezprzewodowo przekazuje tą informację do robotycznej szachownicy.
Wykorzystywane techonologie: C (STM32 HAL)

LUMOS (Kula)
Celem projektu jest stworzenie konstrukcji, która nie wykorzystuje kół jako środka lokomocji. Do poruszania robota zdecydowano się użyć dwunastu manipulatorów ułożonych na planie kuli. Odpowiednie zaprojektowanie całości pozwoli na realizację ruchu kroczącego oraz tocznego.
Wykorzystywane techonologie: C (STM32 HAL), V-REP

Projekt 02
Projekt zakłada stworzenie zespołu urządzeń składających się na inteligentne pomieszczenie w laboratorium 02 w budynku C-3. Moduły systemu informują o otwarciu pomieszczenia, sterują oświetleniem i roletami w laboratorium, monitorują temperaturę itp. w oparciu o chipy ESP8266 i minikomputery Raspberry Pi. Na projekt składają się również aplikacje mobilne na systemy iOS i Android oraz strona internetowa, na której można podejrzeć aktualny status.
Wykorzystywane technologie: C (Arduino core for ESP8266, ESP Open RTOS, Sming), Lua, Python, Bash, Java (Android), Swift (iOS), Docker, Django, HTML, CSS, JavaScript

SORA (System Obsługi Robotic Areny)
Projekt odpowiada za utrzymanie strony internetowej oraz systemu obsługi zawodów robotycznych Robotic Arena – rejestrację zawodników, zapisywanie i przetwarzanie pomiarów oraz wyświetlanie wyników zawodów na żywo.
Wykorzystywane technologie: Bash, Docker, Django, HTML, CSS, JavaScript

Bramki LF/MM
Projekty odpowiadają za konserwację i tworzenie bramek mierzących czas w konkurencjach LineFollower i MicroMouse na zawodach Robotic Arena. Do komunikacji bramki wykorzystują RFM i WiFi. Planowana jest pełna integracja bramek z systemem SORA.
Wykorzystywane technologie: C (ATmega, STM32 HAL, Sming), C++ (Qt)

Robotyczna szachownica
Projekt tworzy szachownicę sterowaną głosem lub za pomocą interfejsu dotykowego, pozwalającą grać w szachy dwóm osobom, człowiekowi z komputerem, obserwowania rozgrywki sztucznych inteligencji lub odtwarzania rozgrywek.
Wykorzystywane technologie: C (STM32 HAL), C++ (Qt)

Swarm Puck
Projekt rozwija konstrukcję robota startującego w kategorii Puck Collect opartego o koncepcję statku-matki i mniejszych robotów. Tworzy również narzędzia umożliwiające symulacje działania robotów.
Wykorzystywane technologie: ROS, Python, V-REP

Turtlebot
Projekt ma na celu budowę robota mobilnego rozwiązującego problematykę SLAM, czyli jednoczesnej lokalizacji oraz mapowania otoczenia. Robot całkowicie oparty o framework robotyczny ROS, minikomputer Raspberry Pi i mikrokontroler STM32.
Wykorzystywane technologie: ROS, Python, Gazebo, C (STM32 HAL)

VascoDaGama
Celem projektu jest budowa robota klasy linefollower oraz opracowanie i przetestowanie rozwiązań pozwalających na mapowanie i optymalizację trasy przejazdu.
Wykorzystywane technologie: C (STM32 HAL), V-REP, Julia, Python

Wytrawiarka
Projekt polega na stworzeniu urządzenia umożliwiającego automatyzację procesu wytrawiania PCB.
Wykorzystywane technologie: C (STM32 HAL)