„KoNaR” podbija Stany

6. maja nasza reprezentacja wróciła do Polski z olimpiady robotycznej RoboGames 2018 odbywającej się w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Zawody zakończyły się dużym sukcesem i razem z zawodnikami do kraju przyjechało 5 medali: 1 złoty oraz 4 srebrne.

RoboGames to największe zawody robotyczne na świecie, które przez swoją wielkość i ilość konkurencji doczekały się miana robotycznej olimpiady. Zawody odbywają się cyklicznie co rok w Dolinie Krzemowej. Zawody zostały zorganizowane w Alameda Fairgrounds w Pleasanton, gdzie stawili się konstruktorzy 828 robotów z ponad 20 krajów. “Zawody były idealną okazją, aby spotkać się z pasjonatami robotyki z całego świata, wymienić z nimi doświadczeniem oraz zobaczyć różne podejścia do tych samych problemów konstrukcyjnych. Przy okazji mieliśmy możliwość zaproszenia zawodników na organizowane przez nas zawody Robotic Arena.” – Mateusz Michalak, prezes KNR “KoNaR”.

W kategorii Best Of Show, złoty medal przyznano Robotycznej Szachownicy w której rolę przeciwnika pełnił zbudowany na Politechnice, a obecnie rozwijany jako produkt komercyjny przez firmę FLASH Robotics robot społeczny EMYS. Zestawienie fizycznej formy gry, oraz ekspresywnego robota komunikującego się z przeciwnikiem poprzez mowę, mimikę, gesty, wyrażanie emocji powoduje, że uczestnik gry może poczuć się jak w filmie sci-fi. Dzięki temu po kilkuletniej przerwie znowu mogliśmy usłyszeć polski hymn wybrzmiewający w murach Alameda Fairgrounds. Best of Show to otwarta konkurencja w której sędziowie oceniają oryginalność, funkcjonalność i wykonanie konstrukcji.
“Nasze stanowisko było oblegane przez całe zawody. Zwiedzający dopytywali nas w jaki sposób to w ogóle działa i gratulowali świetnego pomysłu.” – Daniel Semkowicz, koordynator projektu Robotycznej Szachownicy.

Trzy srebrne medale zdobyły roboty SkyWave i Navy Rafała Cymińskiego. Pierwsze srebro przypadło dla robota SkyWave w kategorii Linefollower. Kolejne dwa medale przypadły w kategorii Natcar, ex aequo dla robotów SkyWave i Navy. Wynik okazał się sporym zaskoczeniem, bo mimo różnej konstrukcji ich czasy na torze były równe. Linefollower jest popularną konkurencją, polegającą na najszybszym przejechaniu trasy wyznaczonej czarną linią na białym tle. Natcar różni się od Linefollowera odwróconymi kolorami trasy oraz wymogiem, aby zakręty były częściami okręgów. W klasycznym Linefollowerze popularne są ostre zakręty będące nawet kątami prostymi.

Czwarte srebro do puli medalowej dorzucił robot Stasio, skonstruowany przez Michała Piotrowicza i Michała Burdkę. Podium wywalczył w kategorii Nano Sumo, gdzie roboty mają za zadanie zepchnąć się z okrągłego ringu. Przedrostek Nano oznacza że startujące roboty muszą mieścić się w maksymalnych wymiarach 25x25x25mm i wadze 25g, co wymaga niemałego kunsztu i precyzji konstruktorów.

Comments are closed.