Zwycięstwa „KoNaRu” na Robotex 2017!
Członkowie Koła Naukowego Robotyków „KoNaR” z kolejnymi medalami na międzynarodowych zawodach. W Estonii zdobyli trzy: złoto w konkurencji Micro Sumo oraz srebro i brąz w Maze solving.
W dniach 24-26 listopada reprezentanci Koła Naukowego Robotyków „KoNaR” uczestniczyli w zawodach Robotex 2017 w stolicy Estonii, Tallinnie.
Robotex to zawody robotyczne organizowane co roku przez Tallinn University of Technology i University of Tartu. Tegoroczna edycja odbyła się w Estonian Fair Centre i zgromadziła około 3700 uczestników, którzy wystawili 1332 roboty. Zawody połączone były z targami nowoczesnych technologii, warsztatami, konferencją oraz zawodami Elisa Drone Racing League.
Członkowie „KoNaRu” wystawili 17 konstrukcji w 5 konkurencjach robotycznych: Mini Sumo, Micro Sumo, Line Following, Line Following Enhanced i Maze Solving (znane także jako Micro Mouse).
Robot Atek wywalczył w sobotę złoty medal w konkurencji Micro Sumo. Twórcami robota są Marcin Maliszewski i Łukasz Maliszewski.
Sumo to konkurencje, w których dwa roboty walczą na okrągłym ringu – dohyo – i mają na celu wypchnąć z niego przeciwnika. Obowiązują różne kategorie wagowe. Waga robotów Micro Sumo ograniczona jest do 100 gramów a rozmiarami nie mogą wykraczać one poza sześcian 50 x 50 x 50 mm.
W niedzielę srebro w konkurencji Maze Solving zdobył robot Stefan, którego twórcą jest Hubert Grzegorczyk. Tuż za nim, na trzecim stopniu podium uplasował się robot Miętka – wspólny projekt autorstwa Huberta Grzegorczyka, Rafała Cymińskiego, Witolda Lipiety i Wojciecha Wałowskiego.
W konkurencji Maze Solving (Micro Mouse) zadaniem robotów, które startują w jednym z narożników kwadratowego labiryntu, jest znalezienie w jak najkrótszym czasie drogi do jego centrum (przy rozmiarze labiryntu 16 x 16 kratek) lub do przeciwległego rogu (przy rozmiarze labiryntu 8 x 8 kratek). Roboty nie znają układu labiryntu – korzystają z szeregu czujników by poznać mapę labiryntu i pokonać trasę jak najszybciej.
W bezpośrednich przygotowaniach do zawodów uczestniczyli: Michał Piotrowicz, Marcin Maliszewski, Michał Burdka, Kornel Koszela, Aleksander Bojda, Rafał Cymiński, Łukasz Maliszewski i Hubert Grzegorczyk.
Pragniemy serdecznie podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji wyjazdu i dzięki którym możliwe było zdobycie tak wysokich wyróżnień.
W tym roku członkowie Koła Naukowego Robotyków „KoNaR” zaprezentowali swoje możliwości na 10 zawodach krajowych i 3 zagranicznych – w Chinach, Rumunii i Estonii. Łącznie zdobyli 37 złotych, 31 srebrnych i 29 brązowych medali, w tym na zawodach zagranicznych 2 złote, 2 srebrne i 1 brązowy.
Już w najbliższą sobotę, na zakończenie sezonu zawodów robotycznych w Polsce, po raz dziesiąty odbędą się Międzynarodowe Zawody Robotów Robotic Arena, organizowane przez Koło Naukowe Robotyków „KoNaR”. Robotycy z całego świata zawitają ponownie do budynku C-13 Politechniki Wrocławskiej by rywalizować w czternastu konkurencjach robotycznych. Na zawody zarejestrowało się ponad 270 uczestników z 210 konstrukcjami. Wydarzenie objął honorowym patronatem Jego Magnificencja Rektor Politechniki Wrocławskiej, prof. dr hab. inż. Cezary Madryas.
Media i informacje prasowe
Młodzi robotycy zaprezentują się w Talinnie – PWr |
Nagroda ProJuvenes dla Scorpio X i roboty na medal – PWr |