Złoto i srebro dla KoNaRu na zawodach RobotChallenge 2017 w Pekinie

You can also read this article in English

Hala zawodów – Zhongguancun National Independent Innovation Demonstration Zone Exhibition Center

W poniedziałek 7 sierpnia nasza reprezentacja wróciła z zawodów RobotChallenge 2017 odbywających się w Pekinie z dwoma medalami: wicemistrzostwem w konkurencji Line Follower i mistrzostwem w konkurencji Freestyle.

Rafał Cymiński z robotem Navy

RobotChallenge to zawody robotyczne organizowane od 2004 roku w Wiedniu. W tym roku ich rozegranie zostało przeniesione do Pekinu. Zawody odbyły się w dniach 4-6 sierpnia w Zhongguancun National Independent Innovation Demonstration Zone Exhibition Center w dzielnicy Haidian.

W zawodach wzięło udział 1976 zawodników z 26 krajów. Łącznie wystawili oni do zmagań turniejowych 1316 robotów w 15 konkurencjach. Część z nich odbywała się w trzech kategoriach wiekowych: Junior (uczestnicy urodzeni po 1 września 2004), Senior (uczestnicy urodzeni po 1 września 1998) i Adult (brak limitu wiekowego).
Sporą część zawodników stanowili uczniowie chińskich szkół podstawowych, którzy brali udział w konkurencjach, gdzie roboty budowano z zestawów robotycznych Lego.
Spośród robotów przygotowanych przez członków KNR „KoNaR” srebrny medal zdobył robot Navy w kategorii Line Follower Adult z czasem 4,77s. Do pierwszego miejsca zabrakło zaledwie 0,07s.

Z ogromnym zainteresowaniem sędziów i innych uczestników zawodów spotkała się Robotyczna Szachownica, która w niedzielę zwyciężyła z miażdżącą przewagą w konkurencji Freestyle Exhibition Adult, zdobywając od sędziów średnią 78.2% punktów (następny zawodnik uzyskał 64.8% punktów). Miejsce ekspozycji konstrukcji było oblegane cały dzień przez setki najmłodszych uczestników, zafascynowanych magicznym urządzeniem.

Zaskoczenie malujące się na twarzach zwiedzających było najlepszym podsumowaniem naszej pracy. Szczególnie dzieci wywoływały u nas uśmiech. Potrafiły wpatrywać się całą partię w magicznie poruszające się figury, krzycząc co chwilę „Łał!” ~ Daniel Semkowicz – koordynator projektu.

Robotyczna Szachownica na prezentacji Freestyle

Zawody były dla nas świetną okazją do nawiązania kontaktu z robotykami z całego świata. Pozwoliły na wymianę doświadczeń i dały nam szerszą perspektywę na to, jak uczelnie i organizacje wspierają osoby oraz koła naukowe zaangażowane w rozwój tej dziedziny. ~ Prezes ds. organizacyjnych KNR “KoNaR” Piotr Matuszak

Zawodników z całego świata bardzo interesowały nasze konstrukcje i sposób ich wykonania, zapisywali sobie także adres naszej strony internetowej, aby poczytać o projektach. Pytano nas nawet, gdzie można znaleźć informacje o rekrutacji na studia na Politechnice Wrocławskiej. Strzałem w dziesiątkę było zabranie materiałów promocyjnych Robotic Areny, gdyż wiele osób nigdy wcześniej nie słyszało o tych zawodach, a byli bardzo chętni by wziąć w nich udział. ~ Prezes KNR “KoNaR” Mateusz Michalak

Nad przygotowaniem wszystkich 18 konstrukcji na zawody pracowali:

• Piotr Matuszak,
  • Mateusz Michalak,
  • Dominik Kędzierski,
  • Rafał Cymiński,
  • Wojciech Wałowski,
  • Daniel Semkowicz,
  • Szymon Jasak,
  • Piotr Portasiak,
  • Tomasz Kozłowski,
  • Michał Burdka,
  • Artur Danielski,
  • Kamil Bęś,
  • Łukasz Chojnacki,
  • Kornel Koszela,
  • Aleksander Sil,
  • Łukasz Maliszewski,
  • Marcin Maliszewski,
  • Damian Biernat.

Chcielibyśmy z tego miejsca podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do tego wyjazdu i umożliwili nam start w zawodach RobotChallenge 2017. Organizacja wyjazdu była sporym wyzwaniem i bez Was z pewnością by nas tam nie było. ~ Prezes ds. Finansowych KNR “KoNaR” Dominik Kędzierski.

Przejazd finałowy robota Navy – YouTube

Media i informacje prasowe

Politechniczne roboty na medal – PWr
Rozmowa Dnia Radia Wrocław: Daniel Semkowicz z Politechniki Wrocławskiej (9 sierpnia 2017) – Radio Wrocław
Złote roboty z Politechniki. W Pekinie były najlepsze – Wyborcza.pl Wrocław
Politechniczne roboty na medal – Doba.pl Wrocław
Wrocławskie roboty zachwyciły Chińczyków – tuwroclaw.com
Sukcesy Koła Naukowego KoNaR w Pekinie – Wydział Elektroniki PWr
Wakacyjne sukcesy studentów Politechniki – wroclaw.pl
Politechniczne roboty na medal – QBusiness.pl
Roboty z Wrocławia na medal – radiogra.pl
Politechniczne roboty na medal – otowroclaw.com
Politechniczne roboty na medal – Puls Biznesu
Duży sukces wrocławskich studentów w Chinach – Echo24
Teleexpress Extra 13.08.2017 [7:17]
Fakty TVP Wrocław 16.08.2017 – 18:30 [10:10]
TVP Wrocław – Roboty na Medal. Złoto dla Politechniki Wrocławskiej.
Wrocławskie roboty na medal –
elektro.info.net
Wymiana Młodzieży: Najlepsze roboty są we Wrocławiu – Radio Wrocław 16.08.2017
Robotyczna szachownica jak z sagi o Harrym Potterze. Zbudowali ją wrocławscy studenci – RMF24.pl